Tęcza, zeszyt 28, 13 lipiec 1929
Znasz-li ten kraj ?... Ostróg - ten obszerny artykuł precyzyjnie opisuje zawiłe losy miejscowości Ostróg, która w okresie swej świetności tysiąckrotnie przewyższała pod względem majętnym stan z okresu pisania artykułu. Miejscowość ta leży w miejscu, gdzie Wilija uchodzi do Horynia. Początki twej miejscowości sięgają XII wieku. Od początków powstania często zmieniał swych właścicieli, aż do roku 1320, kiedy to ks. Litewski Giedymin przejął miasto z rąk pokonanych książąt ruskich. Z czasem miasto przeszło pod panowanie kawalerów maltańskich. W roku 1648 i następnym Ostróg był najeżdżany przez tatarów i został niemal doszczętnie zniszczony, a ludność została wymordowana. W dalszych latach miasto wielokrotnie zmieniało swojego właściciela, o czym precyzyjnie pisze Adam w tym artykule.

Tęcza, zeszyt 22, 30 maja 1931
Żółkiew - miejscowość tą założył w 1603 roku Stanisław Żółkiewski, wielki hetman koronny, postać "szlachetna, rycerska i kryształowa". Po przejściu pod panowanie króla Jana III było ono jego ulubioną letnią siedzibą. W czasie jego wizyt w tymże mieście zjeżdżali się tam także przedstawiciele obcych mocarstw. Nieopodal król zbudował także zameczek myśliwski. Dzięki swym licznym pamiątkom historycznym miasto to zyskało miano "małego Krakowa".

Tęcza, zeszyt 28, 31 lipca 1931
Tyniec - tym razem Adam swój artykuł poświęca Tyńcowi leżącemu na prawym brzegu Wisły 11 km od Krakowa. Miasto odo swych początków było związane z opactwem Benedyktynów, które w czasie powstawania artykułu było zrujnowane. Autor opisuje dokładnie położenie miejscowości, genezę jej nazwy, a także podaję legendę o Tyńcu.

Tęcza, zeszyt 44, 31 październik 1931
Jakie losy przechodził Międzyrzecz Ostrogski? - Międzyrzecz Ostrogski, zlokalizowany przy ujściu Zbyteńki do Wilji, posiadał niegdyś zamek obronny zbudowany przez kniaziów Ostrogskich władających wschodnimi ziemiami Rzeczypospolitej. Adam przedstawia historię tego miejsca do czasów mu obecnych, kiedy to miejscowość podsiniła się ze zniszczeń wojennych.

1 2

Powrót do artykułów Adama
Powrót do działu Publikacje