Skarb Wielkiego Mogoła

Wydawca: Wydawnictwo "NARODOWIEC"
Miejsce i rok wydania: Lens (Francja) 1960

Skarb Wielkiego Mogoła - akcja powieści toczy się pod koniec lat 30-tych ubiegłego stulecia w Indiach. Lilia i Jerzy Stadniccy przybywają do Bombaju w celu otrzymania przypadłego im spadku. Pomaga im w tym detektyw i były oficer armii polskiej Aleksander Barłamp. Na miejscu poznaje on Jana Ożoga, który w Indiach przebywa nieco dłużej. Jan pragnie poślubić córkę miejscowego kupca - Kessudę, jednak na drodze do szczęścia staje ojciec córki, który, chcąc dochować tradycji, nie zgadza się na ślub dziecka z obcokrajowcem. Jan prosi Aleksandra, by ten stawił się za nim. Jego ingerencja przynosi skutek, w wyniku czego Jan deklaruje swą pomoc w sprawie Stadnickich. Okazuje się jednak, że ginie testament - dokument będący podstawą otrzymania spadku. Z czasem komplikuje się też sprawa ślubu Jana z Kessudą. Okazuje się, że te dwie pozornie niezależne sprawy, są ze sobą ściśle powiązane, a za wszystkim stoi niejaki John W. Borowicz, odwieczny antagonista Stadnickich, jeszcze z czasów ich pobytu w Polsce. Rozwój wydarzeń rozdziela przyjaciół, narażając ich na szereg niebezpieczeństw i przygód.
Powieść w niezwykle barwny sposób przedstawia egzotykę Indii, kraju złożonego z setek państw, tysiąca kast i ich religii. Dynamicznie rozwijająca się akcja zaczyna się wydarzeniami dotyczących grupki ludzi, a prowadzi do wykrycia spisku i stłumienia buntu wybranych grup ludności inicjowanej przez szpiega niemieckiego w celu zdobycia dominacji na półwyspie przez rząd jego kraju.

Ta pochodząca z 1948 roku powieść ukazała się także po wojnie we Francji w 1960 roku drukiem wydawnictwa "Narodowiec" Lens.

Powrót do działu książki