Polska Zachodnia, nr 2 (127) Poznań 11 stycznia 1948
Humanista polski ze Środy Śląskiej - w tym artykule Adam przypomina sylwetkę wybitnego polskiego humanisty z przełomu XV i XVI wieku, niejakiego Wawrzyńca Kruka (Laurentius Corvinus). Motywacją do wspomnienia tej postaci jest przypominanie osobistości polskiego pochodzenia z ziem Śląska, które na skutek germanizacji tych ziem zostały zapominane, bądź wręcz przywłaszczane sobie przez Niemców. Wawrzyniec Kruk urodził się w Środzie Śląskiej, kształcił na Akademii Krakowskiej, a działał we Wrocławiu, Toruniu i Krakowie. Ten znany ówcześnie humanista pisał opowiadania, poezje, a także ksiązki do nauki. Pracował jako nauczyciel szkół parafialnych we Świdnicy i Wrocławiu. Z nastaniem nowego stulecia został pisarzem miejskim we Wrocławiu. W latach 1506-1518 mieszkał w Toruniu, gdzie utrzymywał bliskie stosunki z Mikołajem Kopernikiem. W 1518 roku brał udział w uroczystościach weselnych króla Zygmunta Starego z księżniczką włoską Boną. Na ich cześć ułożył nawet dwie weselne pieśni. Dalej pisał książki edukacyjne i podejmował dysputy religijne. Jak wszyscy ówcześni pisał po łacinie, ale zawsze uważał się za Polaka i bronił polskości Dolnego Śląska.

Polska Zachodnia, nr 3 (128) Poznań 18 stycznia 1948
Śląskie pochodzenie Wita Stwosza - kolejny artykuł przypominający sylwetkę sławnego Polaka. Adam podaje szereg dowodów wykazując jego polskie pochodzenie. Opiera się na pracy dr Jana Paśnika, opublikowanej w Roczniku Krakowskim. Dowody te to: wysłanie swojego syna na nauki do złotnika w Krakowie (gdyby wywodził się z Norymbergii, pewnie uczynił by go tam, bowiem miasto to słynęło ze złotników), imię syna (Św. Stanisław - narodowy, polski czczony święty), sfałszowany skrypt znaleziony przy ołtarzu w kościele N.M.P. w Krakowie, sugerujący, że autorem jest rzeźbiarz z Norymbergii, ślub z Polką i polskie wychowywanie dzieci (z polskimi imionami). O jego śląskim pochodzeniu może świadczyć też popularność jego nazwiska, i też podobnie brzmiących, na Śląsku, w okolicach Opola.
Na Śląsku istniały też, i istnieją, kościelne ołtarze, bardzo podobne do słynnego krakowskiego dzieła. Adam pisze, że nie wiadomo czy są one starsze od niego, czy nie. Jeśli tak - mógł je wykonać wcześniej, jeśli były wzorowane, to także dowód, bowiem śląscy rzeźbiarze mogli wzorować się na swoim rodaku.

1 2 3 4

Powrót do artykułów Adama

Powrót do działu Publikacje