Pod rozpalonym niebem Argentyny

Wydawca: Biblioteka dobrych książek
Miejsce i rok wydania: Łomża 1939

Pod rozpalonym niebem Argentyny - powieść o polskich emigrantach w Argentynie. Jacek Skiba udaje się do Argentyny z nadzieją w lepsze jutro, jak wielu ówczesnych emigrantów lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Za oceanem poznaję grupkę podobnych mu rodaków i z nimi wyrusza na poszukiwanie pracy. Rzeczywistość jednak szybko weryfikuje ich marzenia. Emigranci wyruszają w ciężką podróż przez puszczę i pampę argentyńską. Po wielu dniach ciężkiej drogi w upale trafiają na plantacje kukurydzy. Tam, mocno już zdeterminowani, podejmują pracę w ciężkich warunkach i za małe wynagrodzenie. Z czasem podejmują kolejne wyzwania, i wyruszają w dalszą drogę, w poszukiwaniu lepszego zarobku. Tym razem trafiają do posiadłości niejakiego Frankowicza, Czecha, gdzie los się do nich uśmiecha. Jacek poznaje tam córkę swojego nowego pracodawcy i zakochuje się ze wzajemnością. Odtąd zaczyna się nowy etap w jego życiu...
Powieść ukazuje losy polskich emigrantów. Poznajemy trudy na jakie byli narażeni i ciężkie warunki pracy, która tam na nich czekała. Nie wszyscy potrafili się odnaleźć w tak skrajnych warunkach. Wielu z nich, nie dając sobie rady z dala od ojczyzny, popada w nędze, ogarnia ich apatia i godzą się na los włóczęgów. Jacek poznaję również i to środowisko, ale swą determinacją, młodzieńczym zapałem i nadzieją wyrywa ich z tego błędnego koła.
Adam w sposób barwny i realistyczny opisuje piękno dzikiego krajobrazu Argentyny i życie mieszkańców tego kraju. Książka ukazała się nakładem Biblioteki Dobrych Książek w Łomży w 1939 roku.

Powrót do działu książki